NR 40LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2004 
Opis przejścia gry Pokemon (Blue, Red, Yellow) na GBC
1. Pallet Town
W tym małym miasteczku rozpoczynamy grę. Zaraz po teleportacji do pokemonowego świata znajdujemy się w domu głównego bohatera. Podchodzimy do komputera i zabieramy napój uzdrawiający (potion). Wychodzimy na zewnątrz i kierujemy się w kierunku trasy numer 1 (na północ). Kiedy wejdziemy w zarośla zauważy nas profesor Oak i poprowadzi do swojego laboratorium. W miejscu tym staniemy przed wyborem naszego pierwszego pokemona. Każde z trzech z trzech stworków ma swoje wady i zalety, wybór należy do was. Powiem tylko, że mi najbardziej do gustu przypadł Bulbasaur. Gdy będziemy już w posiadaniu swojego poksa, profesor Oak poprosi nas o dostarczenie pewnej paczki. Zanim jednak udamy się do sklepu w Viridian City, stoczymy "bój" z naszym największym przeciwnikiem - Garym (wnukiem profesora Oak). Walka ta nie jest jakimś szczególnie trudnym pojedynkiem. Kiedy liczba punktów życia naszego pokemona spadnie do niebezpiecznego poziomu możemy skorzystać z napoju leczącego, który zabraliśmy wcześniej z osobistego komputera. Następnie kierujemy swoje kroki na północ.

Pokemon
Trasa nr 1
Droga ta zaprowadzi nas prosto do Viridian City. Podróż tą możemy wykorzystać do podnoszenia umiejętności posiadanego stworka. Warto jest już teraz zdobyć trochę punktów doświadczenia, najlepiej tyle, aby nasz "podopieczny" awansował przynajmniej o 2-3 poziomy w górę.

Trasa nr 1; występujące pokemony:
PidgeyRattata
PokemonPokemon
  
2. Viridian City
Kiedy tylko dostaniemy się do tego miasteczka, zaraz powinniśmy udać się do pokemonowego supermarketu. W miejscu tym dostaniemy od sprzedawczyni paczkę, którą dostarczymy profesorowi Oak. Wracamy więc do Pallet Town, a w nagrodę za spełnione zadanie dostajemy pokedeks. Następnie kierujemy się do domu Garego. Zastajemy tam jednak tylko jego siostrę, od której dostajemy mapę. Radzę nie pomijać tego miejsca, gdyż mapa jest bardzo przydatnym narzędziem i zapewne bardzo często będziemy z niej korzystali. Dodatkowo możemy udać się do domu rodzinnego głównego bohatera gry, gdzie matka chłopca uzdrowi nasze stworki. Wracamy do Viridian City. W miejscowości tej znaleźć możemy także (oprócz sklepu): pokemonowe centrum oraz nieczynną obecnie arenę Pokemon (Pokemon GYM). Jeśli chcemy- rozmawiamy ze staruszkiem, który uczy nas jak łapać poksy. Radziłbym w pobliskim sklepie zaopatrzyć się w kilka pokeballi oraz przynajmniej dwa Antidote (odtrutki). Rzeczy te przydadzą się nam w dalszej podróży. Po zakupach kierujemy się ponownie na północ.

Pokemon
Trasa nr 2
W miejscu tym powinniśmy złapać nasze pierwsze pokemony (o ile jeszcze tego nie zrobiliście).

Trasa nr 2; występujące pokemony:
CaterpieNidoranNidoranPidgeyRattataWeedle
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Blueoprócz Yellowtylko Yellow  tylko Red

Kiedy wystarczająco powiększymy naszą kolekcję powinniśmy udać się do lasu Viridian.

Las Viridian
W tej lokacji przydatne mogą okazać się zakupione wcześniej Antidote. Nie marnujemy okazji do treningu i pokonujemy w walce trzech rywali. Kiedy nasz pokemon zostanie zatruty (podczas przemieszczania się, co kilka kroków ubywa mu określona ilość punktów życia; towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk) używamy odtrutek. Z pokonaniem mało skomplikowanego labiryntu nie powinniśmy mieć kłopotów. Przy okazji powiększamy torbę o: potion, antidote oraz pokeball. Wszystkie te rzeczy znajdujemy w zakamarkach lasu- warto trochę poszukać.

Las Viridian; występujące pokemony:
CaterpieKakunaMetapodPikachuPidgeottoPidgeyWeedle
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
 oprócz Yellow oprócz Yellowtylko Yellowtylko Yellowoprócz Yellow

Gdy nasze pokemony osiągną już określony poziom doświadczenia (najlepiej w okolicach 12-14), opuszczamy las Viridian i udajemy się do Pewter City.
3. Pewter City
Miejscowość ta jest nieco większa od Viridian City. Oprócz poke-centrum i sklepu odwiedzić możemy także muzeum skamieniałości i tajemnicze laboratorium. Centralnym miejscem miasteczka jest oczywiście pokemonowa arena, której liderem jest Brock. Zanim rozpoczniecie walkę, radzę wyleczyć wszystkie posiadane stworki i ewentualnie zakupić ze dwa potion. Przed pojedynkiem z Brockiem warto pokonać pozostałych trenerów (jest ich chyba dwóch, a gdy pokonacie lidera nie będą już chcieli z wami walczyć). Zdobycie Rock Badge nie będzie zadaniem trudnym, o ile wybraliście na początku Bulbasaura lub Squirtle. Pokemony roślinne i wodne maja dużą przewagę nad kamiennymi: Onixem i Geodude przeciwnika. W nagrodę za wygraną dostajemy TM 34, odznakę oraz nieco pieniędzy, które przydadzą się w dalszej podróży. Poza tym wszystkie pokemony- aż do poziomu dwudziestego będą nam posłuszne. Po zwycięstwie możecie udać się do muzeum skamieniałości. Zobaczycie tam wiele ciekawych rzeczy, a wśród nich między innymi skamieliny legendarnych pokemonów. Na prawo od muzeum znajduje się tajemnicze laboratorium, jednak chwilowo droga do niego jest niedostępna. Do środka dostaniemy się dopiero, gdy jeden z naszych "podopiecznych" nauczy się umiejętności cut (czyli już niedługo). Przed wyruszeniem w dalszą drogę koniecznie odwiedźcie pokemonowe centrum.

LiderPokemony przeciwnikaNagrody
BrockGeodudeOnixOdznaka, TM34
PokemonPokemonPokemonPokemon
Pokemon
Porady: najlepiej użyć pokemona wodnego lub roślinnego- mają one dużą przewagę nad kamiennymi stworkami; dobrze jest posiadać Bulbasaura lub Squirtle na poziomie 14-15.

Pokemon
Trasa nr 3
Przed nami kolejny etap podróży. Trasa nr 3 prowadzi do Księżycowej Góry (Mt. Moon). Zanim jednak tam dotrzemy, musimy pokonać ośmiu trenerów. Nie jest to zadanie proste, więc kiedy tylko siły witalne waszych pokemonów znacznie się obniżą, czym prędzej wracajcie do pokemonowego centrum w Pewter City. Gdy uporacie się już ze wszystkimi przeciwnikami, proponuję poświęcić trochę czasu na powiększenie kolekcji posiadanych stworków. Rzadko spotykanym i bardzo ciekawym okazem jest Jigglypuff. Jego podstawowy atak to umiejętność usypiania przeciwnika (sing), więc schwytanie go znacznie ułatwi wam łapanie innych pokemonów. Obok wejścia do Mt. Moon (po lewej stronie) znajduje się Poke- centrum. W miejscu tym pewien człowiek zaproponuje wam kupno Magikarpa za "jedyne" 500 monet. Na waszym miejscu nie skorzystałbym z tej "okazji", gdyż Magikarp (pokemon- ryba) jest stworkiem bardzo często spotykanym w środowisku wodnym (już niedługo będziecie mieli okazję uzupełnienia swojej kolekcji o ten okaz).

Trasa nr 3; występujące pokemony:
JigglypuffMankeyPidgeyRattataSandshrewSpearow
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
oprócz Yellowtylko Yellowoprócz Yellowtylko Yellow tylko Yellow

Góra Księżycowa (Mt. Moon)
W lokacji tej stoczymy naszą pierwszą walkę z członkami drużyny Rocket (Team Rocket). Pilnują oni dostępu do pokemonowych skamieniałości. W nagrodę za pokrzyżowanie im planów będziemy mogli wybrać sobie jedną z dwóch, wyjątkowo rzadko spotykanych skamielin (Helix fossil). W końcowym etapie gry naukowcy z Cynoberowej Wyspy sklonują ze skamieniałości prehistorycznego pokemona (jednego z dwóch- Kabuto lub Omanyte). Dla osób, które przemierzają świat gry po raz pierwszy, przeprawa przez Księżycową Górę może okazać się trochę skomplikowanym zadaniem. Dodam jeszcze, że tunel ten jest jedyną drogą (w tej chwili) prowadzącą do Cerulean City- następnego przystanku w naszej podróży.

Pokemon
Jeśli w Pewter City nie kupiliście kilku napojów uzdrawiających, możecie być zmuszeni do niejednokrotnego powrotu na trasę nr 3, w celu wyleczenia swoich pokemonów. Warto jest pieczołowicie zbadać tajemnice, jakie niesie ze sobą Góra Księżycowa. Dokładana eksploracja tej lokacji powinna przynieść znaleziska w postaci: księżycowego kamienia (moon stone), liny do ucieczki (escape rope), "magicznego" cukierka (rare candy), HP-UP, dwóch potion, a także TM 01 oraz TM 12. Szczególnie wartościowe są dwie ostatnie z wymienionych powyżej rzeczy. Za ich pomocą nasze pokemony nauczą się nowych ataków. Po wyjściu z Mt. Moon dostaniemy się na trasę nr 4.

Góra Księżycowa; występujące pokemony:
ClefairyGeodudeParasSandshrewZubat
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
   tylko Yellow 

Trasa nr 4
Miły spacerek- zero trenerów, którzy chcieliby z Wami walczyć i tylko jedno miejsce, gdzie możemy złapać kilka nowych okazów do naszej kolekcji. Nie zapomnijcie zabrać po drodze kolejnego TM.

Trasa nr 4; występujące pokemony:
EkansMankeyRattataSandshrewSpearow
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Redtylko Yellow oprócz Red 

Trasa nr 4 zaprowadzi nas do Cerulean City.

Cerulean City
W tej lokacji zdobędziemy naszą drugą odznakę. Misty - szefowa areny w Cerulean, pomimo tego, że posiada tylko dwa pokemony, jest dużo bardziej wymagającym przeciwnikiem niż Brock. Ważnym elementem w walce z wodnymi: Staryu i Starmie będzie dobranie odpowiedniej strategii. Dużą przewagę nad pokemonami wodnymi mają stworki następujących typów: elektryczne i trawiaste (pokemony - rośliny). Dobrym posunięciem byłoby wystawienie Ivysaura (druga forma Bulbasaura) lub Pikachu (najlepiej, jeżeli pokemony te osiągnęły już co najmniej 19- 20 poziom). Za zwycięstwo otrzymacie kolejną upragnioną odznakę, TM11 oraz zastrzyk finansowy w postaci świeżej gotówki. Następnie polecam nieco rozejrzeć się po mieście. W sklepie możecie kupić między innymi maść ochronną (repel), a także linę do ucieczki (escape rope). Radzę zaopatrzyć się w te rzeczy (szczególnie w kilka sztuk repel), gdyż już niedługo będą one bardzo przydatne. W czasie eksploracji opisywanej lokacji, z pewnością traficie jeszcze do sklepu rowerowego. Rower jest niezwykle pomocnym dodatkiem, na którym przemierzamy kolejne kilometry pokemonowego świata z dużo większą prędkością niż podczas poruszania się pieszo. Czeka was jednak srogi zawód- zakup jednośladu wiąże się z wydatkiem rzędu 1.000.000 monet. Mimo tego nie martwcie się- już niedługo będziecie mieli okazję dostać taki sam rower, zupełnie za darmo. Innym, wartym odwiedzenia miejscem jest dom zamieszkiwany przez kolekcjonera pokemonów. Jeśli posiadacie wodnego Poliwhirl (co na tym etapie gry jest bardzo mało prawdopodobne), dostaniecie na zasadzie wymiany Jynx. Następnym miastem, które odwiedzimy w naszej podróży jest Vermilion City. Jednakże chwilowo droga do tej nadmorskiej miejscowości jest zablokowana przez policję. No cóż, pozostaje nam tylko wędrówka na północ. Zanim udacie się na most, posłuchajcie mojej rady i wyleczcie wszystkie pokemony w Poke- center, bowiem na naszej drodze ponownie pojawi się Gary. To jeszcze nie koniec kłopotów- aby przedostać się na drugą stronę mostu, będziemy musieli pokonać sześciu wrogich trenerów (w nagrodę za zwycięstwa otrzymamy nugget, który sprzedamy w sklepie za 5.000 monet). Następnie kierujemy się na wschód, gdzie czekają już na nas chętni do walki trenerzy. Na końcu drogi znajduje się dom Billa. Spotkacie tam pokemona, w którego zamienił się naukowiec (wskutek nieudanego eksperymentu). Kiedy mu pomożecie, dostaniecie bilet na statek S.S. Anne. Czas najwyższy ruszać w drogę powrotną do Cerulean City. W zaroślach, nieopodal mostu możecie złapać sporo nowych stworków. Są wśród nich:
AbraBellsproutCaterpieKakunaMetapod
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
oprócz Yellowoprócz Redtylko Bluetylko Redtylko Blue
PidgeottoPidgeyOddishVenonatWeedle
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Yellow oprócz Bluetylko Yellowtylko Red

UWAGA!!!!!
W wersji Yellow, powyżej wspomnianych zarośli znajduje się człowiek, który podaruje nam ognistego pokemona Charmandera. Po powrocie do Cerulean City okaże się, że droga do Vermilion nie jest już zablokowana. Opuszczamy więc miasteczko i udajemy się na trasę nr 5.

LiderPokemony przeciwnikaNagrody
MistyStaryuStarmieOdznaka, TM11
PokemonPokemonPokemonPokemon
Pokemon
Porady: najlepiej użyć pokemona roślinnego lub elektrycznego- mają one dużą przewagę nad kamiennymi stworkami; dobrze jest posiadać Ivysaura lub Pikachu na poziomie 19-20.

Pokemon
Trasa nr 5
Jedynym wartym uwagi miejscem jest tu dom trenera pokemon. Człowiek ten podniesie umiejętności przekazanego mu stworka, jednakże nie będziecie mieli możliwości wyboru ataków, któtych będą uczyć się wasze pokemony, wraz z awansem na wyższy poziom. Warto jest (przynajmniej moim zdaniem) zostawić tu jednego ze swoich "podopiecznych"- najlepiej niezbyt dobrze wytrenowanego i wrócić po niego w późniejszym etapie gry. Dodatkowym plusem może być fakt, że za każdy poziom w górę płacicie tylko 100 monet. Poniżej domu trenera pokemon znajduje się wejście do podziemnego tunelu, prowadzącego do Vermilion City. Ruszajmy więc w drogę.

Trasa nr 5; występujące pokemony:
AbraBellsproutJygglypuffMankeyMeowth
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Yellowtylko Bluetylko Yellowtylko Redtylko Blue
OddishPidgeottoPidgeyRattata
PokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Redtylko Yellow tylko Yellow

Trasa nr 6
Zapewne zauważyliście już, że zarówno na trasie nr 5, jak i nr 6 znajdują się dwa niedostępne obecnie przejścia. Są to połączenia z Saffron City- jednym z największych miast w grze. Na razie jednak udajemy się na południe- do Vermilion. Na drodze spotkamy kilku wrogich trenerów. Pokonanie ich nie powinno nastręczyć nam żadnych trudności, a dzięki kilku pojedynkom nasze pokemony zyskają cenne punkty doświadczenia.

Trasa nr 6; występujące pokemony:
AbraBellsproutGolduckJygglypuffMankeyMeowth
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Yellowtylko Bluetylko Yellowtylko Yellowtylko Redtylko Blue
OddishPidgeottoPidgeyPsyduckRattata
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Redtylko Yellow tylko Yellowtylko Yellow

Vermilion City
Położone nad wodą Vermilion "zafunduje" nam wiele atrakcji. Będziemy mieli okazję odwiedzić klub miłośników pokemon, statek S.S. Anne, a także zdobyć kolejną, trzecią już odznakę. Zwiedzanie proponuję zacząć od klubu miłośników pokemon, gdzie dostaniemy kupon upoważniający do odbioru nowego roweru. Jedynym warunkiem jest dokładne wysłuchanie tego, co do powiedzenia ma prezes stowarzyszenia. Odpowiadamy twierdząco na jego pytanie i już po chwili jesteśmy w posiadaniu bike voucher. Jeśli jak najszybciej chcecie sprawdzić możliwości, jakie niesie ze sobą jazda na tym jednośladzie, zawróćcie ile sił w nogach do sklepu rowerowego położonego w Cerulean City. Po powrocie do Vermilion kierujemy się do domu zamieszkiwanego przez rybaka. Dostaniemy tam starą wędkę (old rod). Za pomocą tego narzędzia złowimy pokemony wodne. W celu wypróbowania "nowego" sprzętu możemy zarzucić wędkę do morza, jednakże niewielka jest szansa, że złowimy cokolwiek oprócz Magikarpa. Jeżeli posiadamy w kolekcji pokemona o nazwie Spearow, udajemy się do kolekcjonera pokemon, gdzie w zamian za niego dostaniemy Farfetch'da. Warto pójść na wymianę, ponieważ stworka tego nie złapiemy na wolności (jest to jedyna okazja do uzupełnienia kolekcji o ten okaz). Następnie udajemy się do poke-center, leczymy nasze pokemony i wyruszamy w drogę na statek S.S. Anne. Dokładnie przeszukajcie wszystkie kajuty znajdujące statku, a w wasze ręce powinny trafić wartościowe rzeczy, takie jak np.: TM08, czy także TM44. Naszym głównym zadaniem jest dostanie się do kabiny kapitana. Przed samym wejściem spotkacie odwiecznego rywala- Garego. Porządnie skopcie mu tyłek i wyleczcie chorego kapitana, a w zamian dostaniecie HM01. Przed wyjściem ze statku jeszcze raz sprawdźcie, czy pokonaliście wszystkich trenerów, ponieważ po chwili parowiec uda się w rejs i już nigdy nie przybije do portu w Vermilion. Dzięki otrzymanemu HM01 wasze pokemony nauczą się umiejętności cięcia (cut). Zapewne już wcześniej zauważyliście, że drogę do pokemonowej areny zagradza krzak, którego w żaden sposób nie dało się usunąć. W tym momencie przeszkoda ta nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy użyć pokemona, który posiada umiejętność cięcia i po kłopocie. Lt. Surge czeka na nas, wraz ze swoimi elektrycznymi pokemonami. Zanim jednak stoczymy z nim pojedynek, stańmy w szranki z pozostałymi trenerami. Kiedy się z nimi uporacie, zauważycie że drzwi prowadzące do lidera areny są zamknięte. Włączniki, które otwierają przejście ukryte są w koszach na śmieci. Lt. Surge jest niebezpiecznym przeciwnikiem. O ile dosyć słabe: Pikachu i Voltorb nie powinny sprawić wam kłopotów, to Raichu (szczególnie w wersji Yellow) jest już o wiele silniejszym pokemonem. Jeżeli posiadacie dobrze wytrenowanego Sandslash to walka z liderem będzie łatwym pojedynkiem. Pokemony ziemne mają przewagę nad elektrycznymi stworkami. Wygrana w postaci nowej odznaki, TM24 oraz sporej ilości gotówki jest zasłużoną nagrodą za trud włożony w zwycięstwo. Czas więc ruszać w dalszą drogę. Udajemy się na wschód.

UWAGA!!!!!
W wersji Yellow, po zdobyciu trzeciej odznaki dostaniemy od pewnej osoby znajdującej się w Vermilion City pokemona o nazwie Squirtle.

LiderPokemony przeciwnikaNagrody
Lt. SurgePikachuRaichuVoltorbOdznaka, TM24
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
Pokemon
Porady: najlepiej użyć pokemona typu ziemia- mają one dużą przewagę nad elektrycznymi stworkami; zalecane jest wystawienie do walki np. dobrze wytrenowanego Sandslasha.

Pokemon
Trasa nr 11 i Diglett's Cave
Sporo trenerów i kilka nowych okazów pokemonów do złapania. Kierujemy się dalej na wschód, gdzie położony jest murowany budynek. Na piętrze od wysłannika profesora Oak dostajemy itemfinder (warunkiem jest posiadanie 30 różnych okazów pokemonów). Droga do trasy nr 12 jest zablokowana przez śpiącego Snorlaxa. Nie przejdziemy tędy, dopóki nie zdobędziemy poke - fletu. Ruszamy więc z powrotem do Cerulean City. Zanim jednak tam dotrzemy, udajemy się do Diglett's Cave. Tunel ten zaprowadzi nas do wcześniej niedostępnego miejsca. Jest to lokacja położona obok lasu Viridian, pomiędzy Viridian City a miastem Pewter. Kierujemy się do położonego na południe od wyjścia z jaskini domu. Jeżeli posiadamy 10 różnych okazów pokemonów, w miejscu tym dostaniemy od kolejnego wysłannika profesora Oak HM05 (umiejętność flash - świecenie w ciemności). Korzystając z okazji odwiedzamy tajemnicze laboratorium w Pewter City, gdzie dostajemy old amber. Następnie udajemy się do Cerulean (są dwie drogi: jedna prowadzi przez Górę Księżycową, a druga przez Tunel Diglett's). Korzystając z umiejętności cut dostajemy się na trasę nr 9.

Trasa nr 11; występujące pokemony:
DrowzeeEkansPidgeottoPidgeyRaticateRattataSandshrewSpearow
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
 tylko Redtylko Yellowtylko Yellowtylko Yellowtylko Yellowtylko Blueoprócz Yellow

Trasa nr 9
Trasa nr 9 prowadzi do Rock Tunnel (Skalny Tunel). Standardowo już: trochę przeciwników do pokonania oraz zarośla, w których można złapać:
EkansFearowNidoranNidoranNidorina
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Redtylko Yellowtylko Yellowtylko Yellowtylko Yellow
NidorinoRattataRaticateSandshrewSpearow
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Yellow tylko Yellowtylko Blue 

Na trasie tej można znaleźć TM30. Przedmiot ten znajduje się zaraz na początku drogi nr 9, na samym dole, po lewej stronie. Przed wejściem do Skalnego Tunelu znajduje się jeszcze Poke-center. Skorzystajmy więc z okazji i wyleczmy posiadane pokemony.

Rock Tunel
Lokacji tej nie sposób przejść bez pokemona posiadającego umiejętność flash. Dlatego też wykorzystajcie otrzymany niedawno HM05 i nauczcie jednego ze swych elektrycznych stworków tego przydatnego ataku. Na pierwszy rzut oka Skalny Tunel może wydawać się trudnym do przejścia labiryntem. Jednakże strategia jest tutaj prosta. Należy poruszać się od jednej drabinki do drugiej i przy okazji walczyć z wrogimi trenerami. Nie ma takiej możliwości, abyście się zgubili ponieważ na danym poziome jaskini są tylko dwa przejścia (to, którym się tu dostaliście i to właściwe - otwierające dalszą drogę i tak aż do wyjścia). W lokacji tej szczególnie przydatne będą przedmioty zakupione w sklepie w Cerulean. Mam tu na myśli: repel oraz potion. Maść ochronna zapewni wam rzadsze ataki ze strony dzikich pokemonów, natomiast napoje leczące zwiększą ilość punktów życia posiadanych stworków. Jakby co możecie użyć escape rope, która przeniesie was do najbliższego Poke-center.

Rock Tunnel; występujące pokemony:
GeodudeMachopOnixZubat
PokemonPokemonPokemonPokemon
    

Skalny Tunel zaprowadzi was prosto do Lavender Town. Zanim jednak dostaniecie się do tego miasta, musicie pokonać kilku wrogich trenerów.

Lavender Town
Miasteczko to jest bardzo małą lokacją, jednakże wykonane tu zadania będą miały ogromny wpływ na nasze dalsze poczynania w grze. Centralnym miejscem w Lavender jest Pokemonowa Wieża. Wszystko kręci się wokół tajemniczego zniknięcia prezesa pokemonowego klubu- Mr. Fujiego. Jak się później okaże wydarzenie to ma związek z pokemonami- duchami i wymienioną powyżej Pokemonową Wieżą. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie nam przypadnie zadanie rozwikłania tej niezwykle tajemniczej zagadki. Niestety, aby rozpocząć poszukiwanie zaginionego, musimy posiadać identyfikator pokemonów- duchów (silph scope), który zdobędziemy dopiero w Celadon City. Nie pozostaje nam nic innego, jak wyruszyć w dalszą drogę. Wcześniej jednak polecam odwiedzić dom oficjalnego "oceniacza" imion (official name rater), które nadaliśmy naszym stworkom.

Pokemon
Trasa nr 8
Połączenie pomiędzy Lavender Town, a Saffron City i Underground Path. Z konieczności (droga do Saffron jest zamknięta) będziemy zmuszeni skorzystać z podziemnego przejścia, które zaprowadzi nas trasę nr 7.

Trasa nr 8; występujące pokemony:
AbraEkansGrowlitheJygglypuffKadabraMankey
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Yellowtylko Redtylko Redtylko Yellowtylko Yellowtylko Red
MeowthPidgeottoPidgeyRattataSandshrewVulpix
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Bluetylko Yellow tylko Yellowtylko Bluetylko Blue

Trasa nr 7
Są to niewielkie połacie terenu, prowadzące prosto do Celadon City. Zero trenerów do pokonania, za to okazja do złapania kilku nowych okazów pokemonów. Trasa nr 7; występujące pokemony:
AbraBellsproutGrowlitheJygglypuffMankeyMeowth
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Yellowtylko Bluetylko Redtylko Yellowtylko Redtylko Blue
OddishPidgeottoPidgeyRattataVulpix
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Redtylko Yellow tylko Yellowtylko Blue

Celadon City
Ogromne miasto, ogromna ilość ciekawych miejsc, ogromna afera, qrde wszystko ogromne. Tyle tego wszystkiego jest, że aż nie wiem od czego zacząć. Osobiście, poznawanie okolicy rozpocząłem od tego co tygryski lubią najbardziej, czyli od wizyty w salonie gier. Tutaj zostaniecie jednak dosyć niemile zaskoczeni. Automaty z grami są dla nas niedostępne, ponieważ nie posiadamy specjalnych żetonów. Aby móc je zakupić udajemy się do restauracji. Spotykamy tam gościa, który przekaże nam coin case. Tak wyposażeni możemy powrócić do salonu gier. Spróbujcie zagrać- a nuż się wam poszczęści i traficie trzy siódemki (niewielka porada- na samym początku możecie znaleźć nieco żetonów leżących na podłodze w salonie albo zagadywać gości grających na automatach- powinni wam coś odpalić). Dodatkową motywacją jest fakt, że zgromadzone żetony wymieniamy (w budynku obok) na pokemony i nowe TM. Nagrody są niezwykle atrakcyjne, a więc warto poświęcić trochę czasu przy maszynach, aby później za uzbierane coiny dostać np. Porygona (pokemona tego nie zdobędziecie w żaden inny sposób). Jeżeli obeszliście już dookoła miasto, z pewnością zauważyliście wielki budynek położony we wschodniej jego części. Jest to Celadon Dept. Store. W tym ogromnym supermarkecie znajdziecie wszystko czego tylko dusza zapragnie. Na razie jednak udajemy się na ostatnie piętro i w automacie z napojami kupujemy trochę świeżej wody (dla strażnika pilnującego dostępu do Saffron City). Następnie rozmawiamy z dziewczynką, której chce się pić. Przynosimy jej po kolei: fresh water, soda pop oraz lemonade. Za każdy dostarczony napój dostajemy w nagrodę inny TM. W poczuciu dobrze spełnionego obowiązku opuszczamy supermarket, kupując przy okazji na trzecim piętrze pokemonową lalkę. Naszym następnym przystankiem będzie Celadon Mansion. Obchodzimy budynek dookoła i zauważamy ukryte przejście. Wchodzimy do środka i w zamian za spostrzegawczość otrzymujemy zupełnie za darmo pokemona o nazwie Eevee. Zapamiętujemy położenie Celadon Mansion, ponieważ kiedy uda nam się już skompletować cały pokedeks, wracamy do tego budynku aby odebrać stosowną nagrodę. Jeżeli posiadacie dobrze wytrenowane pokemony (najlepiej posiadać przynamniej dwa silne stworki; jeden z nich powinien osiągnąć już co najmniej 33-34 poziom doświadczenia) najwyższy czas udać się do lidera areny w Celadon, w celu zdobycia kolejnej odznaki. Erika posiada 3 pokemony (wszystkie roślinne). Najlepszą strategią jest wystawienie do walki ognistych stworków (np. Charizard). W wersjach Blue i Red pojedynek z Eriką jest o wiele prostszy niż w wersji Yellow. W nagrodę za wygraną otrzymamy odznakę, TM24 oraz pieniądze. Jeśli wasze pokemony nie są jeszcze na tyle mocne, aby przystąpić do pojedynku z Eriką ponownie odwiedzamy salon gier. W północnej części pomieszczenia widoczny jest niewielki obraz. W rzeczywistości jest on przełącznikiem otwierającym drogę do tajemniczego labiryntu. Ruszmy więc do środka, aby kolejny raz pokrzyżować plany drużyny Rocket i ich przywódcy Giovanniego. Podziemna lokacja nie jest zbytnio rozbudowana- składa się tylko z czterech pięter. Pewny problem stanowić może "ruchoma podłoga", którą będziecie zmuszeni przebyć na drugim i trzecim poziomie. Popróbujcie sami różnych możliwości- przy okazji możecie powiększyć plecak o przydatne TM (07, 10, 02). Typek w zachodnio- północnej części czwartego piętra przekaże wam lift key- przedmiot niezbędny do otworzenia drzwi prowadzących do Giovanniego. Nie jest on jakimś specjalnie trudnym przeciwnikiem. Powinniście uporać się z nim bez żadnych problemów. Po przegranej walce Giovanni ucieknie, zostawiając po sobie silph scope- przedmiot niezbędny do rozwikłania zagadki związanej z Pokemonową Wieżą w Lavender Town. W walkach z Giovannim i członkami teamu Rocket wasze pokemony na pewno zyskały wiele cennych punktów doświadczenia i awansowały na wyższe poziomy. Wykorzystajcie to i jeżeli do tej pory nie zdobyliście odznaki, właśnie teraz wyruszcie odebrać ją liderowi areny w Celadon. Kiedy pokonacie Erikę, możecie udać się do Lavender Town i ruszyć w sukurs Mr. Fujiemu. Proponuję jednak wybrać inna drogę i najpierw udać się do położonego nieopodal Saffron City.

LiderPokemony przeciwnikaNagrody
ErikaTangelaVictreebelVileplumeOdznaka, TM21
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
Pokemon
Wersja Yellow: Gloom, Tangela, Weepinbell
Porady: najlepiej użyć pokemona typu ogień- mają one dużą przewagę nad roślinnymi stworkami; dobrze jest posiadać Charizarda na poziomie 33-34.

Pokemon
Saffron City
Podobnie jak w Celadon zostajemy już na początku rzuceni na głęboką wodę. W mieście roi się od podejrzanych typków, co oznacza kolejne problemy z Giovannim i jego drużyną Rocket. Żeby szybko załatwić sprawę- od razu ruszamy do Oficjalnego Budynku Silph Co. Czeka tam na nas mnóstwo wrogich trenerów. Lokacja ta jest bardzo rozbudowana- posiada aż 11 poziomów. Warto dokładnie ją zbadać, ponieważ na jednym z pięter otrzymacie od pewnego pracownika pokemona o nazwie Lapras (niezwykle rzadki okaz). Będziemy mieli również okazję stoczyć pojedynek z Garym. Na wszelki wypadek zakupcie wcześniej kilka sztuk potion, aby mieć możliwość uzupełnienia sił witalnych posiadanych stworków. Giovanni czeka na was na 11 piętrze. Pokonajcie go, a w nagrodę za uratowanie dostaniecie od prezesa Silph Co. Masterball (kula mistrzowska). Za pomocą tego przedmiotu złapiemy każdego pokemona. Pamiętajmy jednak, że posiadamy tylko jedną taka kulę, a w wersjach: Blue, Red i Yellow nie da się jej zdobyć w żaden inny sposób. Proponuję więc umieścić Masterball w osobistym komputerze, ponieważ będzie on tak naprawdę przydatny dopiero w końcowym etapie gry. Zapewne podczas wędrówki poprzez poziomy Silph Co., wasze pokemony zdobyły wiele punktów doświadczenia. Nie powinniście więc mieć problemów z pokonaniem lidera areny w Saffron City, który do walki używa głównie stworków typu psycho. Zanim jednak dotrzecie do Sabriny, musicie pokonać labirynt składający się z punktów teleportacyjnych. W każdej komnacie czeka na was trener chętny do walki. Skorzystajcie z okazji i pokonajcie wszystkich przeciwników, aby wasze pokemony stały się jeszcze silniejsze.

Zanim rozpoczniecie walkę z liderem, użyjcie zakupione wcześniej potion albo wróćcie do Poke- center, żeby wyleczyć wszystkie stworki. Jeżeli nie posiadacie pokemona na co najmniej 44-46 poziomie, walka będzie niezwykle trudna i zacięta. Wspomnę tu jeszcze o wersji Yellow, gdzie wszyscy przeciwnicy posiadają poziom 50. Szczególnie niebezpieczny może być Alakazam, który dysponuje niezwykle silnymi atakami psychicznymi. Kiedy pokonacie Sabrinę otrzymacie kolejną odznakę, pieniądze oraz TM46. Saffron to jedyne miasto, w którym znajdują się dwie areny. W drugiej z nich mieści się siedziba mistrza Dojo Karate. Kiedy pokonacie wszystkich trenerów, będziecie mogli w nagrodę wybrać sobie jednego z dwóch pokemonów typu walka: Hitmonlee lub Hitmonchan. W budynku oznaczonym nr 7, w zamian za zakupioną w Celadon lalkę dostaniecie TM31. Następnie udajcie się do domu Mr. Psycho, gdzie zupełnie za darmo otrzymacie kolejny TM - tym razem oznaczony numerem 29. No cóż, to już koniec przygód w Saffron. Wyruszamy w drogę powrotną do Lavender Town.

LiderPokemony przeciwnikaNagrody
SabrinaAlakazamKadabraMr. MimeVenomothOdznaka, TM46
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
Pokemon
Wersja Yellow: Abra, Alakazam, Kadabra
Porady: Sabrina posiada dosyć silne i dobrze wytrenowane pokemony, dlatego najlepszym sposobem będzie po prostu wystawienie stworków będących na wyższym poziomie niż te lidera (dobrze jest mieć minimum kilkupoziomową przewagę).

Pokemon
Pokemonowa Wieża
Teraz, kiedy posiadacie już silph scope - możecie powiększyć kolekcję o kilka nowych okazów pokemonów. Jednak w tej chwili nie jest to najważniejsze, bowiem na pierwszy plan wysuwa się zadanie polegające na uratowaniu Mr. Fujiego. Bardzo prawdopodobne jest, że na jednym z poziomów spotkacie Garego. Nasze zadanie polega na dostaniu się na 6 piętro i pokonaniu ducha odpowiedzialnego za powstałe zamieszanie. Poziom wyżej czeka na nas sam Mr. Fuji. Zanim jednak dostaniemy od niego cenny poke - flet, stoczymy walkę z członkami drużyny Rocket. Wyposażeni w "magiczną fujarkę" udajemy się na południe.

Pokemonowa Wieża; występujące pokemony:
CuboneGastlyHaunter
PokemonPokemonPokemon
   

Trasa nr 12, 13, 14, 15- droga do Fuchsia City
Cały czas kierujemy się na południe. Teraz, gdy posiadamy już poke - flet możemy obudzić śpiącego Snorlaxa, który następnie nas zaatakuje. Nie zmarnujcie szansy i złapcie tego pokemona, gdyż w całej grze spotkacie go tylko (na wolności) dwa razy. Nieco poniżej znajduje się chata rybaka. Odwiedźcie go, a dostaniecie ulepszony model wędki (super rod). Z takim sprzętem z powodzeniem można udać się nad wodę i złowić parę nowych okazów pokemonów (warto chociaż spróbować). Czas jednak ponagla, udajemy się więc na trasę nr 13, po drodze zabierając przydatne iron (żelazo). Tym razem wędrujemy w kierunku zachodnim. Już po chwili dostrzegamy niewielki labirynt, który przebywamy pokonując przy okazji kilku wrogo nastawionych trenerów pokemon. Korzystając z jedynego dostępnego wyjścia udajemy się w drogę na trasy: nr 14 oraz nr 15. Tutaj wędrówkę uprzykrzy nam dość spora liczba trenerów do pokonania. Radzę powalczyć z wszystkimi, gdyż już niedługo przyjdzie się nam zmierzyć z silnym przeciwnikiem. Wycinając zagradzający drogę krzak dostajemy się na niedostępny z pozoru obszar, gdzie znaleźć można TM20. W ceglanym budynku (przejście do Fuchsia City) spotykamy wysłannika pokemon. Dostaniemy od niego niezwykle przydatną rzecz. Warunkiem otrzymania rozdzielacza punktów doświadczenia jest posiadanie w swojej kolekcji przynajmniej pięćdziesięciu różnych okazów pokemon. W obecnej chwili zapewne nie będziemy posiadać jeszcze tak dużej liczby stworków. Kierujemy się więc do Fuchsia City.

Trasa nr 12; występujące pokemony:
BellsproutFarfetch'dGloomOddishSlowbro
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
oprócz Redtylko Yellowoprócz Blueoprócz Bluetylko Yellow
SlowpokePidgeottoPidgeyWeepinbellVenonat
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Yellowtylko Yellow oprócz Redoprócz Yellow

Trasa nr 13; występujące pokemony:
BellsproutDittoFarfetch'dGloomOddishSlowbro
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
oprócz Redoprócz Redtylko Yellowoprócz Blueoprócz Bluetylko Yellow
SlowpokePidgeottoPidgeyWeepinbellVenonat
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Yellowtylko Yellow oprócz Redoprócz Yellow

Trasa nr 14,15; występujące pokemony:
BellsproutDittoGloomOddishPidgeotto
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
oprócz Redoprócz Yellowoprócz Blueoprócz Blue 
PidgeyWeepinbellVenomothVenonat
PokemonPokemonPokemonPokemon
oprócz Yellowoprócz Redtylko Yellow 
Fuchsia City
Najciekawszym miejscem do odwiedzenia nie jest tu- wbrew pozorom pokemonowa arena. Założę się, że pierwszą rzeczą jaką zrobicie będzie udanie się do tzw. Strefy Safari. Za określona opłatą dostajecie możliwość obejrzenia i złapania nowych pokemonów. Do tego celu używamy specjalnych kul - Safari ball. Schwytanie stworka w rezerwacie jest dużo trudniejsze niż na wolności. Do walki nie możemy wystawić żadnego z naszych pokemonów. Żeby zwabić i osłabić poksa, musimy używać kamieni i wabików. Nie wspomnę już, że do złapania rzadkich okazów potrzebny jest także spory łut szczęścia. Ruszamy więc w drogę do rezerwatu - przygody czekają (tym bardziej, że będziemy mieli tu do załatwienia także inna ważną sprawę). W budynku nr 1 mieszka człowiek, który gdzieś zgubił swoje zęby, przez co strasznie sepleni. Możemy mu jednak pomóc. Przemierzając wzdłuż i wszerz strefę Safari znajdujemy gold teeth. Oddajemy "sztuczną szczękę" strażnikowi, a w zamian otrzymujemy HM04. Dzięki tej umiejętności nauczymy naszych pokemonów ataku strenght- będziemy mogli przesuwać rozmieszczone tu i ówdzie ogromne skały. To jeszcze jednak nie koniec przygód związanych ze Strefą Safari. Dowiadujemy się, że właśnie organizowany jest konkurs. Wystarczy na terenie rezerwatu odnaleźć tajemniczy dom. Dostaniemy tam HM03- surf. Nie muszę chyba tłumaczyć znaczenia tego słowa. Od tej chwili możemy - na grzbiecie naszego pokemona przemierzać również tereny wodne. Dostępne staną się obszary, wcześniej niemożliwe do osiągnięcia. Ale o tym nieco później. Zapewne zdążyliście już zauważyć, że Fuchsia City do największych miast nie należy. Pomimo tego są tu jeszcze dwa miejsca warte odwiedzenia. Pierwszym z nich jest dom rybaka. W budynku tym dostaniemy w pełni profesjonalną wędkę. Możemy sprawdzić jej działanie w jeziorku, które znajduje się zaraz za domem wędkarza. Najwyższa pora udać się do pokemonowej areny i odebrać Kodze kolejną odznakę. Zanim jednak dostaniecie się do lidera, musicie pokonać labirynt składający się z niewidzialnych ścian i czekających na was trenerów. Sam Koga nie jest zbytnio wymagającym przeciwnikiem. Jeden pokemon na poziomie 50 powinien załatwić sprawę. Nieco trudniej będzie w wersji Yellow (ale to już standard). Koga w walce używa pokemonów dysponujących atakami trującymi oraz usypiającymi (2 Koffingi, Muk i Weezing w wersji Blue i Red oraz 3 Venonaty i Venomoth w wersji Yellow). Kluczem do sukcesu może okazać się więc posiadanie kilku antidote oraz awakening. W nagrodę za pokonanie lidera otrzymacie kolejny - szósty już order, TM06 i standardowo trochę pieniędzy. Po zwycięskiej walce udajemy się na zachód.

Strefa Safari; występujące pokemony:
ChanseyCuboneDoduoExeggcuteKangaskhanMarowakNidoran
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
       
NidoranNidorinaNidorinoParasParasectPinsir
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
      
RhyhornScytherTangelaTaurosVenomothVenonat
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
      


LiderPokemony przeciwnikaNagrody
KogaKoffing (2x)MukWeezingOdznaka, TM06
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
Pokemon
Wersja Yellow: Venomoth, Venonat (3x)
Porady: do walki z Kogą najlepiej wystawić pokemony typu psycho lub ziemia; jeżeli takowych nie posiadacie sprawę powinien załatwić jakikolwiek inny stworek wytrenowany w okolicach poziomu 50.

Pokemon
Trasa nr 17, 18
Te trasy to trasy rowerowe. Żeby się na nie dostać musicie posiadać rower. Jedziemy na zachód, a następnie na północ. Pokonujemy wszystkich wrogo nastawionych trenerów i wycinamy się za pomocą umiejętności cut stojący na przeszkodzie krzak. Odkrywamy w ten sposób ukryty teren, gdzie położony jest dom zamieszkiwany przez trenerkę pokemon. W zamian za dyskrecję otrzymujemy HM02- fly. Uczymy tego ataku jednego z latających stworków. W ten sposób jeszcze szybciej niż na rowerze przemierzycie drogę dzielącą dwa miasta. Już teraz możemy wykorzystać nowo zdobytą umiejętność i pokonać za pomocą lotu odległość dzielącą nas od Fuchsia City. Następnie udajemy się na trasę nr 19.

Trasa nr 17; występujące pokemony:
DodrioDoduoFearowPonytaRaticateSpearow
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Yellow  tylko Yellow oprócz Yellow

Trasa nr 18; występujące pokemony:
DoduoFearowSpearowRaticateRattata
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
    tylko Yellow

Trasa nr 19, 20
Są to trasy "wodne". Drogę przebywamy płynąc na grzbiecie naszego pokemona. Ogólnie rzecz biorąc nic specjalnego- trochę trenerów do pokonania i ciągle atakujące nas Tentacoole. Trasy 19 i 20 prowadzą do Wysp Piany Morskiej.
Trasa nr 19, 20; występujące pokemony:
Tentacool
Pokemon
 

Wyspy Piany Morskiej
Nazwa tej lokacji może być dla niektórych graczy niezwykle myląca. Ja osobiście spodziewałem się miłego spacerku po zielonej, porośniętej palmami wysepce. Niestety, jak sami zobaczycie- dość srogo się zawiodłem. W rzeczywistości bowiem ta lokacja jest trudnym do przebycia podziemnym labiryntem. Składa się on z pięciu poziomów. Żeby odsłonić niedostępne przejścia musimy posiadać pokemona z umiejętnością strenght. Chodzi po prostu o to, aby umieszczone na ziemi skały zrzucić do odpowiednich dziur. W tym celu udajemy się na podziemne piętro, gdzie w południowo- zachodniej części całego terenu znajdują się dwie dziury i cztery odłamki skalne. W poczuciu dobrze wykonanego obowiązku schodzimy (a raczej spływamy) poziom niżej. Czeka tam na nas pierwszy z trzech legendarnych pokemonów- ptaków, które spotkamy na swojej drodze po tytuł najlepszego trenera. Mowa tu o Articuno. Radę zapisać grę przed walką, ponieważ jest to jedyna szansa w całej grze, na złapanie tego stworka. Kiedy już uda nam się złapać legendarnego Articuno, udajemy się do położonej w prawym, górnym rogu mapy drabinki, a następnej do tej umieszczonej nad tą, z której wyszliśmy i już jesteśmy na świeżym powietrzu (może brzmi to trochę skomplikowanie, ale grając od razu zajarzycie o co chodzi). Dalej już tylko trasą nr 20 na Cynoberową Wyspę.

Wyspy Piany Morskiej; występujące pokemony:
DewgongGolbatGolduckHorseaKinglerKrabbyPsyduck
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
oprócz Yellow oprócz Yellowtylko Redoprócz Redoprócz Redoprócz Yellow
SeadraSeelShellderSlowbroSlowpokeStaryuZubat
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Red oprócz Yellowoprócz Red oprócz Yellow 

Cynoberowa Wyspa (Cinnibar Island)
Lokacja ta jest bardzo mała, jednakże znajdują się tutaj co najmniej dwa miejsca warte uwagi gracza. Na pierwszy ogień idzie centrum badawcze. Przeszukajcie dokładnie swój plecak i komputer osobisty, a z pewnością znajdziecie zdobyte wcześniej: helix fossil oraz old amber. Oddajcie te rzeczy naukowcom z laboratorium, a w zamian dostaniecie dwa prehistoryczne pokemony. Jednym z nich będzie Aerodactyl, gatunek drugiego zależny jest od rodzaju skamieliny wybranej w czasie wędrówki przez czeluście Księżycowej Góry- mogą to być: Kabuto lub Omanyte. Bądźcie cierpliwi- sklonowanie stworków ze skamielin musi trochę potrwać. W tym czasie proponuję udać się do budynku oznaczonego na mapce numerem 1. Zapewne zauważyliście już wcześniej, że drzwi do pokemonowej areny są zamknięte. To właśnie tutaj znajdziecie potrzebny klucz. Żeby dotrzeć do podziemnego poziomu musicie po kolei: dostać się na drugie piętro budynku (nie licząc parteru), odblokować drzwi zagradzające drogę do pomieszczenia z naukowcem (w pomnikach pokemonów znajdują się ukryte przełączniki), "skorzystać" z dziury w ścianie i spaść poziom niżej- tam znajdują się schody prowadzące no podziemne piętro. W jednym z pomieszczeń leży poszukiwany klucz. Radzę dobrze przeszukać cały budynek, gdyż zawartość Waszego plecaka może powiększyć się jeszcze między innymi o: TM14, TM22, czy też rare candy. To tajemnicze laboratorium to także świetne miejsce do treningu dla posiadanych stworków, tym bardziej, że przy okazji można powiększyć swoją kolekcję o kilka niezwykle rzadko spotykanych okazów (np. Magmar). Jeśli chodzi o pokemonową arenę to i tak nie powinniście jednak mieć kłopotów z pokonaniem lidera. Blaine do walki wystawia wyłącznie pokemony ogniste. Dobrym posunięciem byłoby więc użycie stworków typu: woda, ziemia lub kamień. Tak czy inaczej, za zwycięstwo otrzymacie: siódmą już odznakę, TM38 i kasę. Pora ruszać w dalszą drogę.

Budynek nr 1; występujące pokemony:
DittoKoffingGrimerGrowlitheMagmarMuk
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Yellowoprócz Yellow oprócz Bluetylko Blue 
PonytaRaticateRattataVulpixWeezing
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
oprócz Yellowtylko Yellowtylko Yellowtylko Blueoprócz Yellow


LiderPokemony przeciwnikaNagrody
BlanieArcanineGrowlithePonytaRapidashOdznaka, TM38
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
Pokemon
Wersja Yellow: Arcanine, Ninetales, Rapidash
Porady: pokemony typu: woda, ziemia oraz kamień mają dużą przewagę nad ognistymi stworkami lidera; jeśli posiadacie pokemona około poziomu 50, należącego do którejś z wyżej wymienionych klas nie powinno być żadnych problemów ze zdobyciem odznaki.

Pokemon
Trasa nr 21 i Viridian City
Trasą wodną przemierzamy drogę, która prowadzi do dobrze nam znanego miejsca- Pallet Town. Nie zatrzymujemy się tu jednak na długo. Naszym celem jest miasteczko Viridian City. Kiedy byliście tu ostatni raz, arena była zamknięta. Jednakże od pewnego momentu sytuacja uległa zmianie- teraz możecie wejść do środka i zdobyć ostatnią już odznakę. Tożsamość lidera z pewnością będzie dla Was sporym zaskoczeniem. Giovanni jest przeciwnikiem trochę tylko silniejszym od Blaine'a. Posiada jednak aż 5 pokemonów. Jeśli macie silne stworki poradzicie sobie z nim bez problemu. Jeżeli będziecie mieli kłopoty z pokonaniem lidera- wiedzcie, że przed walką z Final Four czeka Was ciężki i czasochłonny trening. Za zwycięstwo dostajemy upragnioną, ósmą odznakę, TM27 i oczywiście pieniądze. Ruszamy w kierunku zachodnim, na trasy 22 i 23.

Trasa nr 21; występujące pokemony:
PidgeottoPidgeyRaticateRattataTangelaTentacool
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
    oprócz Yellow 


LiderPokemony przeciwnikaNagrody
GiovanniDugtrioNidokingNidoqueenOdznaka, TM27
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
Pokemon
RhydonRhyhorn 
PokemonPokemon 
Wersja Yellow: Dugtrio, Nidoking, Nidoqueen, Persian, Rhydon
Porady: jeżeli podczas gry sumiennie trenowaliście Wasze stworki, powinniście pokonać Giovanniego; jeśli jednak macie z tym kłopoty, poważnie zastanówcie się nad dodatkową dawką treningu przed walką z Final Four.

Elektrownia
Zanim jednak udamy się w kierunku Indigo Plateau, kierujemy swe kroki w kierunku trasy nr 9, która znajduje się obok Cerulean City. Korzystając z umiejętności surf, dostajemy się do niedostępnej wcześniej elektrowni. Przeszukujemy lokację, znajdujemy TM25, TM33 oraz łapiemy Zapdosa- drugiego z legendarnych pokemonów- ptaków. Po krótkim przerywniku wracamy ponownie do Viridian City, a stamtąd wędrujemy na zachód, w kierunku trasy nr 22.

Elektrownia; występujące pokemony:
ElectabuzGrimerMagnemiteMagnetonMukPikachuRaichuVoltrorb
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Redtylko Yellow  tylko Yellowoprócz Yellowtylko Blue 

Trasa nr 22, 23
Cały czas kierujemy się na zachód. Po drodze spotykamy Garego, który będzie dobrym sparing partnerem przed walkami z Final Four. Po pewnym czasie naszym oczom ukaże się dość duży budynek. Bez wahania wchodzimy do środka i kierujemy się w kierunku północnym. Po drodze spotykamy "strażników". Aby przebyć całą trasę nr 23, musimy posiadać wszystkie odznaki, a także skorzystać z umiejętności surfownia.

Trasa nr 22, 23; występujące pokemony:
ArbokDittoEkansFearowMankeyNidoranNidoran
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Redoprócz Yellowtylko Red tylko Yellow  
NidorinaNidorinoPrimeapeRattataSandshrewSandslashSpearow
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
tylko Yellowtylko Yellowtylko Yellow tylko Bluetylko Blue 

Droga Zwycięstwa (Victory Road)
Kolejny podziemny tunel, a raczej labirynt. W czeluściach jaskini czai się sporo, chętnych do walki trenerów. Skorzystajmy z tej okazji- pokemony trenerów są o wiele silniejsze niż te żyjące na wolności, a w tej chwili punkty doświadczenia są naszym stworkom bardzo potrzebne. Żeby dostać się do wyjścia musicie odblokować zamknięte przejście- to w postaci pojedynczego, kwadratowego kamienia. W tym celu, używając umiejętności strenght, musicie poprzesuwać głazy na oznaczone miejsca. Dokładniejsze przeszukanie Victoru Road powinno zaowocować znaleziskami takimi jak np.: TM17, TM43, TM47, czy też rare candy. Podczas eksploracji tej lokacji spotkacie pokemona o nazwie Moltres (drugi z legendarnych pokemonów- ptaków). Podobnie jak w przypadku Articuno, macie tylko jedną szansę na złapanie tego stworka. Skorzystajcie więc przed walką z opcji save, aby w razie niepowodzenia móc ponownie załadować wcześniejszy stan gry. Po złapaniu Moltresa kierujemy się do wyjścia- na Indigo Plateau.

Droga Zwycięstwa; występujące pokemony:
GeodudeGolbatGravelerMachokeMachop
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
    oprócz Yellow
MarowkOnixVenomothZubat
PokemonPokemonPokemonPokemon
oprócz Yellow oprócz Yellow 

Wyżyna Indigo (Indigo Plateau)
Czeka nas tu najważniejszy pojedynek (a raczej seria pojedynków) w całej grze. Leczymy pokemony, kupujemy przydatne rzeczy (na przykład kilka max potion, revive, czy też full restore) i ruszamy do walki. Zanim stoczymy bój o tytuł mistrza pokemon z Garym, musimy pokonać pozostałych trenerów- tzw. Final Four. Dopiero pokonanie jednego przeciwnika otwiera dostęp do pomieszczenia, w którym znajduje się następny. Musimy więc rozprawić się z wszystkimi po kolei.

Final Four

Lorelei Specjalność: pokemony wodne i lodowe.
Porady: do walki najlepiej użyć pokemonów elektrycznych; niemniej skuteczne powinny być stworki typu: walka, skała, ogień.
Nagroda: pieniądze.
Pokemon

Bruno
Specjalność: pokemony kamienne i walczące.
Porady: dużą przewagę nad stworkami Bruna mają przede wszystkim pokemony roślinne i wodne; możecie użyć również stworków latających i typu psycho.
Nagroda: pieniądze.
Pokemon

Agatha
Specjalność: pokemony - duchy.
Porady: pokemony - duchy to trudni przeciwnicy, pamiętajcie o tym, że są one w całości odporne na ataki typu normal; tylko silny pokemon ma zdecydowaną przewagę w walce z tymi stworkami; dobrze jest posiadać pokemona lepszego o co najmniej 10 poziomów od stworków przeciwnika- wtedy zwycięstwo macie prawie jak w banku.
Nagroda: pieniądze.
Pokemon

Lance Specjalność: pokemony - smoki
Porady: najlepiej, jeśli macie przy sobie pokemona lodowego, jeżeli nie- przygotujcie się na niezwykle ciężki i zacięty pojedynek.
Nagroda: pieniądze.
Pokemon
Gary
To nasz ostatni przeciwnik w całej grze. Dysponuje on pokemonami różnych rodzajów, dlatego też nie ma takiego stworka, który miałby zdecydowana przewagę nad przeciwnikiem. Jeżeli nie posiadacie żadnego pokemona, przynajmniej na poziomie 69-70 pojedynek będzie ciężki.

Pokemon
O zwycięstwie zadecydować mogą dodatkowe przedmioty, takie jak np. max potiony lub revive. Niewykluczone, że do walki z Garym podchodzić będziecie kilkukrotnie. Kiedy w końcu uda się go Wam pokonać, obejrzycie krótką pokazówkę i napisy końcowe. Nie wyłączajcie jeszcze konsolki (lub emulatora), a po chwili oczekiwania i ponownym uruchomieniu się intro wybierzcie opcję continue. Będziecie znajdować się w Pallet Town. Koniecznie zapiszcie grę. Po zdobyciu tytułu mistrza pokemon macie dostęp do tajemniczej jaskini(położenie: na lewo od Cerulean City). Zamieszkują ją niezwykle silne pokemony, a wśród nich znajduje się stwór zbiegły z laboratorium na Cynoberowej Wyspie, niezwykle silny pokemon stworzony przez naukowców na bazie eksperymentów genetycznych. Teraz macie okazję go złapać. Do tego celu polecam użyć masterballa, który gwarantuje 100% sukcesu. W czeluściach jaskini spotkacie jeszcze wiele różnych stworków, co będzie doskonałą okazją do powiększenia kolekcji.

Tajemnicza jaskinia; występujące pokemony:
ArbokChanseyDittoDodrioElectrodeGloomGolbat
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
oprócz Blue      
GravelerHypnoKadabraLickitungMagnetonMarowakParasect
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
       
RaichuRhydonRhyhornSandslashWeepinbellWigglytuffVenomoth
PokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemonPokemon
   oprócz Red   

Oczywiście to jeszcze nie koniec przygody. Spróbujcie schwytać wszystkie 150 stworków dostępnych w europejskiej wersji gier z serii Pokemon. Jest to nie lada wyzwanie, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę, że niektóre pokemony występują tylko w danej części (Blue, Red lub Yellow). Aby zdobyć wszystkie z nich, musimy więc wymieniać się z kumplami. Jednakże dyplom otrzymany po zebraniu całej kolekcji powinien z nawiązka wynagrodzić Wam wszystkie wcześniejsze trudy.

Zdjęcia pokemonów i odznak pochodzą z wersji Yellow, natomiast miast i trenerów z wersji Red. Niestety brakuje obrazka jednego ze stworków - Electabuza, co spowodowane jest tajemniczym zaginięciem "sejwa" gry z wersji Blue. Wersja Yellow pod wieloma względami różni się od Blue i Red (ulepszona kolorystyka miast, podążający za głównym bohaterem Pikachu, brak możliwości wyboru pokemona na początku gry, posiadanie przez liderów poszczególnych aren innych stworków itp.), niektóre z nich mogły zostać pominięte w poradniku (niestety mój mózg nie posiada 1GB ramu, procesora 8GHz i dysku 2TB, a zawsze coś mogło zostać przez przypadek ominięte). Pomimo tego powyższy tekst może służyć jako całkiem niezły poradnik do gry, zwłaszcza dla graczy, którzy dotychczas mieli z nią niewiele wspólnego. Z tego miejsca chciałbym również pozdrowić wszystkich czytelników CD-Action, jak i również Emu-kouncika.

Pokemon (Blue, Red, Yellow)
Platforma: Gameboy Color
 Emulator: VisualBoy Advance 
(C) Copyright by Emu Kouncik Team